Работно време: Пон - Пет 8:00 - 18:50

ИЗВЕСТУВАЊЕ

ЗА РЕГИСТРАЦИЈАТА НА УЧЕНИЦИТЕ ВО ПРВИОТ КЛАС ЗА УЧЕБНАТА 2024/2025

Во првиот клас, родителот е должен да го регистрира детето кое до крајот на календарската година ќе наполни шест години и со исклучок на ставот (1) од овој член, детето може да се регистрира во првиот клас, ако наполни шест години до 31 јануари 2025 година, по претходна барање од родителот и мислење добиено од педагогшко-психолошката служба во училиштето.

Регистрацијата на учениците трае од 07.05.2024 до 31.05.2024, од 10:00 до 13:00 часот.

Потребни документи за регистрација:

Извод од матичната книга на родени;
Потврда за примени обавезни вакцини од овластен здравствен орган;
Потврда за стоматолошки преглед од овластен здравствен орган;
Потврда за офталмолошки преглед (на очите) од овластен здравствен орган;
За време на регистрацијата треба да бидат присутни родителот/старата личност и детето кое ќе се регистрира.

За време на регистрацијата на дете со попреченост во првиот клас, родителот/старата личност е должен да приложи мислење од комисијата за проценка на деца и млади за дополнителна здравствена, образовна и социјална поддршка согласно КНФ;

Регистрацијата на детето, по барање на родителот/старата личност, може да се пролонгира од здравствениот орган за една година, ако се утврди дека детето не е подготвено да оди во училиште;

Со почит,

Лулзиме Ислами

Директор на О.О.У. ИМРИ ЕЛЕЗИ – Скопје

Претходна “Youth participation matters”, спроведена од Ратио Центарот

Линии за помош и
Броеви за итни случаи

Основното училиште Имри Елези е основано со Одлука бр.07-32/61 од 01.02.1980год. а верифиџирано со Решение бр. 10-372/3 од 12.04.1995год. на Општинскиот комитет за образование, култура и физичка култура на Собранието на Општина Чаир – Скопје.

Контактирајте не

Работно време: